Bence

Bir dileğim var!

Sizce hepimiz buraya bir şey bırakmaya gelmiş olabilir miyiz? Bir düşünün. Sadece kendinizi değil ama. Herkesi, tüm insanları. Çünkü buraya bir şeyler bırakmaya, küçük ya da büyük bir şeyler başarmaya geldiysek bu sadece beni ve bu yazıyı okuyanları kapsayamaz. Böyle bir ayrıcalık duygusu oluşuyor sanki bu tür yazıları okuyunca. Ben okuyorsam bu yazıyı, kesin büyük bir şeyler başarmaya geldim bu dünyaya.. Bu yazı olabilir, binlerce takipçisi olan ve bir nevi “uyanış” yazıları yazan kişilerin yazıları olabilir. Benim o çok fazla okuyucum yok biliyorum. Ama sırf bu yüzden bence kendinizi çok çok özel hissedebilirsiniz! 🙂 Milyonlarca insan arasından bu yazı size “denk geldi” ve siz okuyorsunuz.. Şaka yapıyorum diyeceğim ama kendimizi özel hissetmemizde bence hiçbir sakınca yok, hatta özel hissetmeliyiz, herkesin de bizim kadar özel olduğunu aklımızda tutarak, kibir duygusunu katmadan, yukarıdan bakma durumuna girmeden..

Düşündünüz mü? Ben düşündüm. Evet bence herkesin bu dünyaya bırakacağı, bu dünyada başarması gereken küçük ya da büyük, maddi ya da manevi bir şeyler var..

Biz dualite yani ikilik dünyasında yaşıyoruz. Her kavramın, görüşün, duygunun bir zıttı var.. İyi varsa kötü de var, sevgi varsa nefret de var, tehlike varsa güven de var.. Ama bunlar hep bizim bakış açımıza göre var.. Aslında olan her şey tarafsız, o sadece oluyor ama o olan şey dünyadaki herkese göre farklı bir anlam taşıyor.. Kimine göre kayıp, kimine göre nefret edilesi, kimine göre sevindirici, kimine göre iyi ya da kötü. Bu durumda gerçekten iyi ya da kötü var mı? Güzel ya da çirkin? Sevilesi ya da nefret edilesi? Tehlikeli ya da güvenli? Herkesin bir amacı, bir görevi -ya da siz ne demek isterseniz buna- varsa acayip kötü olan bir şey gerçekten kötü olabilir mi? O olan şeyin ne gibi bir amaca hizmet ettiğini bilmeden, göremeden nasıl bir yargıya varabiliriz onun hakkında?

Bir şey hakkında yargıya varışımız onun bize hissettirdiklerine göre gelişir.. Bana kötü hissettiren bir olay, milyonlarda da aynı etkiyi bırakıyor olsa bile, kötü olmak zorunda mıdır? Ona gerçekten bu çok kötü ya da iyi bir olay diyebilir miyiz? Hiç kimsenin bu münferit olayın neye hizmet ettiğini bilme yani “büyük resmi” görme gibi bir yeteneği olmadığını varsayarak söylüyorum -henüz varlığını şahit olmadım böyle birinin- bence diyemeyiz.. Diyemeyiz çünkü genel olarak iyi ve kötü gibi tüm kavramlar yıllardır deneyimlediklerimizle, öğrendiklerimizle, bazen duyduklarımızla/okuduklarımızla şekillenmiş kavramlar. Milyonlara öyle görünüyor olsa bile bir şey hiçbir zaman iyi ya da kötü değildir.. O gerçekleşene kadar zincirleme ne kadar olay oldu, ondan sonra neler olacak, kimlerin davranışlarını, hayatlarını, hareketlerini etkileyecek, bu etkiler neleri tetikleyecek göremedikten sonra biz hiçbir şeye kötü ya da iyi diyemeyiz. Sonsuz bir ağın içindeyiz ve bu ağın içinde olan her şey hepimize oluyor, kimimize şiddetli bir biçimde doğrudan, kimimize ise bizim zaman algımıza göre hayli sonradan dolaylı olarak dokunuyor. Attığımız her adımın, bu ağda bir şeyleri tetiklediğini şu anki algımızla bildiğimizi düşünebiliriz.. Fakat bu tektiklemeyle oluşan zincirleme akışın, bundan kısa ya da çok uzun bir zaman sonra olan ve bizim çok çok kötü olduğu yargısına varacağımız bir olayda rolü olabileceğini hiç bir zaman idrak edemeyeceğiz.. Baktığımız yer değişmediği sürece, olan biteni daha tarafsız ve daha yüksek bir açıdan göremediğimiz sürece..

Bir deniz kıyısında oturduğumuzu düşünün, upuzun bir sahil, yukarıdan bakmadığınız müddetçe haritanın tam olarak neresinde durduğunuzu bilemezsiniz, tabii elinize bir akıllı telefonda google maps falan verilmezse -ki o da bir nevi yukarıdan bakmak oluyor, sadece yukarıdaki bakan siz olmuyorsunuz, sizi gözlemleyen bir başkası oluyor..

İyi ve kötü, tehlikeli ve güvenli, güzel ve çirkin tabii ki benim için de var ve tüm olanları bende yarattığı duygulara göre yargılayacağım.. Bir haber göreceğim sevineceğim örneğin, çünkü o iyi haberin sonrasını düşünebilecek bir görüş kapasitem yok.. Ya da kötü bir şey olacak öfkeleneceğim fakat bunun bundan aylar ya da yıllar sonra bunun neyin doğumuna elçilik ettiğini bilemeyeceğim..

Bir dileğim var benim! Bir gün hep beraber çıkıp taa yukarılardan bu ağa bakabilmek..

Görebilmek, idrak edebilmek. Ne kadar güzel olmaz mı?

Olur.

Bence.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s