Bence

Hayatın Anlamı?

Var mı sence hayatın bir anlamı? Uyumanın ve her sabah uyanmanın, gördüğün rüyayı hatırlamanın, birine anlatmanın, işe gitmenin, bunun için dakikalarca hazırlanmanın, var mı bir anlamı senin için?

Birilerini ziyaret etmenin, seyahate çıkmanın, birine sevdiğini söylemenin, özlemenin, var mı bir anlamı?

Düşün şimdi. Sonra da bana gel de ki tabii ki var! Ailem var benim, çocuklarım var onlar mutlu olunca ben de mutluyum. Sevgilim var, eşim var.. Bunların hepsi mutluluğumuz için. İşim var gitmem gereken, bir hayat var yaşamam gereken. Bana bahşedilmiş bir hayat var, benim olan bir hayat var.. Bu ve bunun gibi kendi kendine saydığın bir dolu şey ya da.

Şimdi bi dur, tekrar düşün. Nedir hayatın anlamı? Var mıdır hayatın bir anlamı? Yaşadıklarının, yaptıklarının, yapmak “zorunda” olduklarının, yapsan iyi olacakların.. Bulabildin mi farklı bir şey, yoksa biraz önce aklına gelenler zaten yeterli mi? Biraz daha düşünmene gerek yok mu?

Aklına gelenler arasında yaşamanın hissi var mıydı? Canlı olduğun hissi? Sürekli çalışan bir bedenin içinde olduğun hissi? Her an zihnine yeni bir şeylerin girdiği hissi? Her an giderek genişlediğin hissi? Hayatın ta kendisi, yaşamın ta kendisi olduğun hissi?

His? His var mıydı peki aklına gelenlerin arasında? Hissetmek, baya dümdüz, basit. Hissetmek. Var mıydı?

Varsa ne mutlu! Hissetmektir çünkü hayatın anlamı! Ne yaşarsan yaşa, ne yapıyorsan yap, nerede olursan ol! Hissetmektir. Her anını hissetmek, yaptığını, olduğunu, varlığını hissetmek.. Ve bunun içinde mutluluk yoktur sadece, mutlu hissediyorum diyebilmek değildir. Ne yaşıyorsan yaşa; öfke, acı, utanç, suçluluk, neşe, keyif, heyecan! Ne ise o anın hissi, hissedebilmek! Gerçekten, başka bir şeye çevirmeye çalışmadan, kısa kesmeye çalışmadan, engellemeden, neyse onu hissetmek, hissetmeye izin vermek! Müdahalesiz bir biçimde, bir şey yapma gereği duymadan sadece hissetmeye izin vermek.

Yapabilir misin bunu? Girebilir misin her an ne yaşıyorsan onun hissine ve bu hissin içinde otomatik bir reaksiyon vermeden durabilir misin? Tanıyabilir misin hissini? Sen nasıl hissediyorsun öfkeyi? Acı sende nasıl? Neşe nasıl bir his aslında?

Ve girebildiğinde bu hislere iyice tanıdığında her hissini, sence isim takabilecek misin onlara? Etiketler doldurabilecek mi hislerinin içini? Yavan mı kalacak yoksa etiket senin neşen karşısında? Heyecanın karşısında? Evet öyle olacak, her bir hissini tanıdığında onlar senin hislerin olacak ve diğerlerinin his diye adlandırdıkları seninkilerden çok farklı olacak..

İşte o zaman bileceksin hayatının anlamını, o zaman hissedeceksin. Belki de o zaman evrilecek tüm hislerin tek bir şeye, her birine izin verdiğinde, her birini sahiplendiğinde, tanıdığında. Kim bilir?

Bence.

ayferanim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s