Bence

Kabul Günü

Hani bazı durumlar ya da insanlar vardır, hassas oluruz onlara karşı.. Yumuşak karnımız deriz hani.. Soft spot denen İngilizce’de. Böyle çomak sokulmuş gibi olur yarana, canın yanar ya kırılırsın ya da öfkelenirsin. Nereden çıkar bu? Neden böyle hissederiz?

Birinin bir lafa herhangi biri söylediğinde hiç aldırmaması fakat aynı lafı yakın bir arkadaşından ya da sevgilisinden/eşinden duyduğunda çok üzülmesi, kızması örneğin.. Bir annenin ya da babanın yaşamı boyunca çocuğuna karşı hissettiği şey ya da.. Her durumda çok yetkin, güçlü görünen, sakinliğini koruyabilen birinin, çocuğun ettiği bir lafla yerle bir olması ya da işinde çok başarılı görünen bir insana işini yapış şekliyle, yaptığı hatayla, iş yerinde yaşadığı bir sorunla ilgili laf edildiğinde öfkeyle yerinden zıplaması..

Birinin ya da bir durumun “yumuşak karın” haline gelmesinin, ona karşı hassaslaşmamızın nedeni o kişiye veya duruma gereğinden fazla güç vermek olabilir mi? Kendini o noktalarda güçsüz hissetmek olabilir mi ya da kendini zaten bir şeyden dolayı şuçluyor ve affedemiyor olabilir misin?

Ne olursa olsun bu hassas noktalarımız, orada kendimize yeterince güvenemiyoruz, bir şeyden korkuyoruz ya da kendimizi konuyla ilgili zaten suçlu görüyoruz demektir.. Başarılı görünen kişi yaptığı işle, çalışma şekliyle ilgili bir negatif yorum karşısında öfkeden deliye dönüyorsa ya da bu yoruma çok kırılıyorsa, bozuluyorsa bu kişinin kendinden, yaptığı işten veya işi yapış şeklinden emin olduğunu söyleyebilir miyiz? Bu başarının arkasında son derece rahat olduğunu ya da? Bu başarıdan o kadar emin değildir ki, edilen bir laf onu deliye döndürebilir, çünkü başarısının göstergesi olan şeyleri kaybetme korkusu kendine olan inancında daha büyüktür.. Çocuğunun söylediği bir sözle alt üst olan bir insan herhangi bir nedenden ötürü çocuğuna karşı duyduğu suçluluktan, yeterince iyi anne/baba olamadığından, çocuğunun ondan uzaklaşacağından korkuyor olabilir.. Yazının bu kısmı okunduğunda o benim çocuğum herhalde üzüleceğim, orası iş yeri herhalde ciddi olacağım, sevdiğim  birinden kötü bir laf duyunca herhalde daha çok üzülürüm düşünceleri geçebilir.. Benim sorum da şu gerçekten mi? Olması gereken bu mu? Çocuğun bir şey yaptığında alt üst olmamak, iş yerinde de olduğun gibi davranmak, sevdiğin birinden negatif bir şey duyduğunda kızmadan ya da kırılmadan dinlemek anormal mi? Duygusuzluk mu? Vurdum duymazlık mı? Yoksa kendinden tamamen emin olmak mı?

Yaptıklarından ya da yapmadıklarından suçluluk duymanın, olduğuna ya da olmadığına inandığın kişiden dolayı yetersiz hissetmenin, kendini bir türlü kabul edememenin sonucudur bu bence.. İnsanız ve sürekli bir eksik aramaya programlanmışız, en çok da kendimizde.. Her durumda önce kendimizde hata aramaya yöneliyoruz, dilimiz başkasını suçlarken biz içten içe kendimizi inceliyoruz ne yapmış olabilirim de benim başıma bu geldi diye. Fakat öğrenmemiz gereken yegane şey kendimizi ve içimizden geleni olduğu gibi kabul edebilmek.. Ben buyum diyebilmek ve başkalarının yaşadıklarının, davranışlarının nedeninin bizim hatamız olmasının imkansız olduğunu idrak edebilmek..

Fakat bunu yapabilmek ben buyum deyip kendini orada sabitlemek değildir, olduğun kişiye kucak açmaktır, sevgini önce kendine akıtabilmektir… Kendine sunabildiğinde sevgini, kabul ettiğinde olduğun kişiyi görebilirsin ancak dönüşebileceklerini, yapabileceklerini ve ne kadar özel olduğunu..  O zaman görürsün yerle bir olmadığını insanların düşünceleriyle, sözleriyle ya da davranışlarıyla.. O zaman anlayabilirsin sana kırıcı laf eden ya da harekette bulunan birinin bunu neden yaptığını, neyin eksikliğinden muzdarip olduğunu ve kırılmak yerine anlayış gösteriyor olmanın verdiği huzuru..

Kendimizi tüm renklerimizle kabul edebildiğimiz günlerin güzelliğine niyet olsun bu yazı da..

bence..

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s