Bence

Süper Ben!

süper kahramanlar! küçüklüğümüzden beri hepimizin bildiği, izlediği, bazen özendiği, bazılarımızın hayran olduğu karakterler. wonder woman, superman, he-man, harry potter, batman, catwoman ve saymadığım daha bir çok karakter.. hepsinin ayrı bir gücü, bir özelliği var.. hepsine bir yetenek verilmiş ve bu yetenek hepsini özel yapmış.. “özel”.

küçüklüğümüzde ya da belki bazen hala, favori süper kahramanımızı izlerken, yaptıklarına özenirken, kendimizi onun yerinde hayal ederken ya da benim de olsaydı öyle bir yeteneğim/gücüm derken gerçekten bunları mı kast ediyoruz? gerçekten kahramanın sahip olduğu yeteneği/gücü mü istiyoruz? zihin hemen e tabii ki diyebilir fakat biraz düşündüğümüzde asıl istediğimizin bunlar olmadığını görürüz…  istediğimiz aslında “özel” olduğumuza inanmaktır, özel hissetmektir..  diğer herkesten farklı olmayı istemek.. böyle bir gücüm olsaydı ben de özel olabilirdim diyor aslında içte bir yer.. farklı olabilirdim, özel hissedebilirdim, bu yüzden sevilebilirdim, saygı görebilirdim, hayran olunabilirdim ya da başka bir şey..

özel hissetmek insanın ihtiyacını duyduğu şey her zaman, bir seyahate çıkarken, bir kursa giderken, bir şey okurken.. bir şeyleri farklı yapmaya çalışırız, farklıyım diye bağırırız çünkü içten içe farklı, özel olmadığımıza inanırız, kendimizi diğer insanlarla karşılaştırırız ve  fark edilmek, farklı ve özel hissetmek için elimize geçen her fırsatı korkunç bir çabayla değerlendiririz.. efor halindeyizdir sürekli, hiç de öyle değilmiş gibi görünsek bile, kendimize itiraf edemesek bile..

peki ya ne zaman ikna olduk özel olmadığımıza? ne zaman ikna olduk farklı olmadığımıza? ne zaman dalga geçer olduk farklı olduğuna inanan birine rastladığımızda onunla? ne zaman  karar verdik bir yeteneğimizin/gücümüzün olmadığına? ne zaman inandık normal olduğumuza?

dünya üzerindeki herkes farklı, herkes özel, herkes güçlü, herkesin farklı bir hediyesi var.. kimininki his, kimininki gülüş, kimininki etrafına yaydığı enerji, kimininki bağ kurabilme yeteneği, kimininki gözle görülür bir yaratım gücü, kimininki şifalandırabilmesi, kimininki gözüne baktığında ta içini görebilmesi… hiç mi başına gelmedi dilediğin bir şeyin mucizevi bir şekilde gerçekleşmesi, hiç mi bir ortama girince oranın havasını değiştirmedin, hiç mi bir gülüşünle birinin içine su serpmedin, hiç mi şifa olmadın birine, hiç mi söylediğin bir söz derman olmadı birinin derdine? ya da benim burada sayamadığım, o tek seferlik bir şeydi dediğin bir çok mucizeye hiç mi şahit olmadın?

her bir ruh ayrı özel, ayrı güzel.. sen de o X Man filmlerindeki ayrı ayrı güçlere sahip mutantlar gibisin.. sen de Harry Potter gibisin, sen de Wonder Woman gibisin, sen de Aquaman gibisin..  Sen de bir süper kahramansın! Elinde tuttuğun bir sihirli değneğin yok diye kendini normal mi sanıyorsun? Sahip olduğun gücü hatırlamıyor olabilirsin, hatırlaman vakit alıyor olabilir ama hatırlamıyorsun diye gücünü yok sayamazsın, tıpkı doğumunu hatırlamadığın için doğmuş olduğunu yok sayamadığın gibi..

894342265111556096-3-png__700

geçenlerde twitter’da kızlarıyla olan dialoglarını paylaşan babanın bir tweetine denk geldim.. fotoğrafta 5 yaşındaki kız çocuğu bir Elsa elbisesi, Wonder Woman pelerini giymiş ve Batman maskesi takmış.. babası hangi süper kahramansın diye soruyor, kızın cevabı çok basit: Ben!

kendimiz haricinde hiç bir şey olmak zorunda değiliz özel olmak için, farklı olmak için.. nerede bıraktıysak kendimize inancımızı oradan alıp tekrar devam etmeliyiz kendimizi, ne olduğumuzu, neye sahip olduğumuzu bilen halimizle..

hatırlamaya hazır mısın yanında getirdiğin hediyenin ne olduğunu ve kabullenmeye o özendiğin süper kahramanın aslında sen olduğunu, ne olursa olsun çok özel olduğunu?

hatırlaması güzel olur.

bence.

“Süper Ben!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s