Bence

Kelebek Etkisi

Bazen olur hani insana, birden yukarı çıkıverirsin her şey küçücük görünür.. kendin dahil.. kocaman bir dünyada, galakside, evrende görünmezsin bile.. küçücük hissedersin kendini.. yine de varlığın dünyada farklı bir ses yaratır, farklı bir titreşim.. senin olmadığın dünya farklı olur.. olduğun yerden başlattığın bir çok şey büyüyerek bir yerlere ulaşmıştır artık.. kelebek etkisi hani.. bazen diyoruz ya ben olsam ne olur, olmasam ne olur.. tek başına bir insan, ne fark yaratabilir ki yeryüzünde?  ne fark yaratır bilemem ama varlığı bir fark yaratır her ruhun.. buradan ettiğimiz bir güzel sözün o gün nelere etki edeceğini bilebilir miyiz? Ya da birine kızmanın, bağırmanın? Bilemeyiz tabii ki.. düşünmeyiz bile bu yaptığım hareketin etkileri nerelere ulaşır diye.. neden düşünelim ki? Yaptığımız anda bizim için biter o..

Dünyadaki olay ağlarını düşündünüz mü hiç? Örümcek ağı gibi böyle, buradan biri bir şeyi başlatıyor ve bu tüm dünyaya yayılıyor.. tüm dünyaya mı? Abartma dediğinizi duyar gibiyim… düşünmek ister misiniz nasıl olduğunu, adım atmak ister misiniz o kocaman ağın üzerinde bir yere?

herkesin gün içinde en az bir kişiyle iletişimi olur genellikle ki çoğu insan için bu çok daha fazladır.. hiç kimseyi görmesek ya da kimseyle konuşmasak bile sosyal medya diye bir şey var yahu.. bazen sokakta bir çocuğun gülümsemesi bile günümüzün seyrini değiştirme gücüne sahip olabiliyor..  diyelim bugün benim için harika bir gün, yolda kocaman bir gülümsemeyle yürüyorum, kahve almak için bir yere giriyorum, kasadaki kişiyle kısacık ama çok neşeli bir sohbet ediyorum, o sonra başkalarıyla konuşuyor, onlar başkalarıyla.. bu böyle sürüp gidiyor.. ya da sosyal medyada paylaştığımız bir fotoğraf, bir yazı, kısacık bir söz kaç kişiye ulaşıyor?

Hepimiz, tüm insanlar bir şekilde birbirimize bağlıyız.. ve evet benim birine ettiğim güzel ya da ters bir söz çok çok uzaklara yayılabiliyor.. bu yüzden her birimiz ulaştığı kişi sayısı milyonlar olan insanlar kadar önemli ve etkiliyiz.. her birimizin mutluluğu/mutsuzluğu, olumlu/olumsuz hisleri, iyi/kötü düşüncesi, önce bizi sonra etrafımızdakileri etkiler ve bu etki sadece düşünce bulutu bazında değil eylem bazında da varlığını gösterir.. sürekli olumsuz düşünceler ürettiğimde, bu düşüncelerin sonucu olarak kötü hissettiğimde, bu hisler eylemlerime yansıdığında ve bu etrafımda bulunanlara etki ettiğinde, etrafımdakilerin etrafındakilere ve onların etrafındakilere etki ettiğinde ortaya çıkan nedir? Genel bir mutsuzluk hali değil midir? Televizyonda sürekli izlenen ya da gazeteden okunan o olumsuz haberlerin kitlelerin mutsuzluğuna, umutsuzluğuna yaptığı katkıyı düşündünüz mü hiç? Peki benim bugünkü kötü ruh halimin, sabah televizyonda verilmiş tüm olumsuz haberleri izleyip evden çıkan birinin kötü ruh haliyle çatışması durumunda ortaya çıkabilecekleri?

Yaptığımız her şeyin, söylediğimiz her sözün, ürettiğimiz her düşüncenin etki alanı tahmin edemeyeceğimiz kadar büyük.. kolektife yaptığımız katkının farkında olup düşüncelerimize, hareketlerimize, ağzımızdan çıkanlara dikkat ettiğimizde yaşanabilecek değişimleri hayal edebilir miyiz? Dikkatle ve farkında olarak üretilen her düşüncenin, söylenen her sözün, yapılan her eylemin tüm insanlığın umuduna, neşesine, keyfine yapabileceği etkiyi düşünebilir miyiz? Umuda, neşeye, keyfe sahip bir insanın sahip olduğu o kırılamaz gücü? Bu güce kavuşan her insanın dünyaya hakim olan sistemden silkelenebilmesini, yaratılmış sahte korkularını bırakabilmesini, kendini bulabilmesini ve gerçeğine ulaşabilmesini?

Peki düşleyebilir miyiz gerçekliğine ve gücüne sahip bir insan ırkının yaşadığı dünyayı?

Düşleyebiliriz.

Bence.

“Kelebek Etkisi” için 2 yorum

 1. Dünyanın bir yerinde bir “ayferanim” kanat çırptığında dünyanın başka bir yerinde pozitif düşünceler yayılır… Sanırım kelebek etkisinin resmi tanımı buydu. :))

  Çook pozitif ve kendinden kendini yaratan bir yazı olmuş, harika! Kendinden kendini doğruan diyorum çünkü yazıyı bir bütün olarak ele aldığımızda savunduğu düşünceyi yazının kendisi de bizzat yapıyor. Dediğimi yapın yaptığımı yapmayın diyen politikacıların aksine yani 🙂

  O kadar önemli ki bu konu, insanların sadece ve sadece birbiriyle her an bağlantıda olduklarını bilmeleri bile ben birşeyleri değiştirmeye yetecek güçte bir bilgi diye düşünürüm. Sadece bunun farkındalığında olmak bile…

  Liked by 1 kişi

  1. Resmi tanımda payımın bulunduğunu öğrenmek iyi oldu 😄😄 Bağ kurmak çok önemli diyoruz ya hep, zaten bağlı olduğumuzu hatırlatmak aslında istediğimiz.. teşekkür ederim Zamanın Ötesi🙏🏼 🦋

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s