Bence

Geleceği Hatırlamak

Her şeyin aynı anda gerçekleşmesi ve zamanın sadece bir illüzyon olduğunu savunan Quantum fiziği.. buz dağının en üstünden alınmış bir tespit bu. kavramlar çok derinlere iner, indikçe biz sıradan insanların beyni uçar gider..

düşününce hakikaten akıl almıyor pek.. zaman en önemli kavram insan için.. zamanın olmadığı bir gerçekliğin düşünülmesi ve anlaşılması biraz zor..  günlerin ve saatin önemli olmadığı durumlarda bile zamansızlığın hissedilmesi mümkün değil pek.. hani bazen olur ya hangi gündeyiz, saat kaç sorularının cevaplarının hiç farkında olmadığımız ya da umurumuzda olmadığı durumlarda, üzerinde çok çalışsak ve düşünsek ve deneyimlemeye çalışsak bile zamansızlığın idrakine varmamız imkansıza yakın.. evet göreceliliği hissetmek, deneyimlemek mümkün fakat zamansızlığı anlamak bir insan için neredeyse imkansız.. neredeyse diyorum çünkü bunu anlayabilmiş yüksek bilinçli birileri gerçekten var mıdır, olmuş mudur bilemiyorum.. kendim anlayamadığım sürece de bilemeyeceğim..

her şeyin aynı anda gerçekleşiyor olması, zaman diye bir şeyin olmaması, durduğumuz yerden, zamanın hakim olduğu bu anlayışımızla ,  olmuş, olan ve olacak olan her şeyi aynı anda görmek, bilmek.. bir anlamda hem geçmişi hem de geleceği hatırlayabilmek.. geleceğin hatırlanması nasıl olur? tek bir gelecek mi var? peki ya olasılıklar? gerçekleşmesi muhtemel olaylar, şunu yaparsam bu olur, bunu yaparsam o olurlar? seçimlerimiz bize mi ait? biz mi şekillendiriyoruz gerçekten geleceğimizi yoksa seçimler ve olacaklar zaten belli mi?

Mr. Nobody diye bir film izlemiştim vakti zamanında. bir çocuk adı Nemo, annesi ve babası ayrılıyor. Anne farklı bir şehre taşınıyor. Anne, baba ve çocuk tren istasyonunda. Anne Nemo’ya “Kararını verdin mi? Benimle mi geleceksin, babanla mı kalacaksın?” diye soruyor. Nemo sessiz, bir eli annesinin elini tutuyor, bir eli babasının, bir annesine bakıyor, bir babasına.. Karar verip de bir şey diyemiyor.. Trenin kalkma vakti geliyor, anne biniyor trene, tren hareket ediyor.. Tam burada iki olasılığı birden izliyoruz. İlkinde trenin hareketiyle birlikte babasının elini bırakıyor Nemo, koşuyor trenin arkasından, yetişiyor ve annesinin elini yakalayıp biniyor trene.. Diğerinde ise babası arkasından bağırıyor Nemoya, Nemo dönüyor babasına bakıyor ama koşmaya devam ediyor, ayakkabısının bağcığı kopuyor, ayakkabısı ayağından çıkıyor.. Tüm bunlar Nemo’yu yavaşlatıyor ve annesine yetişemiyor..  Sonrasında tüm filmde her iki olasılık da işleniyor. Filmin sonunda ise üçüncü bir olasılık gösteriliyor. Trene yetişemeyince tekrar ortada kalan Nemo babasını da bırakıp raylardan atlayarak tamamen farklı bir yere doğru koşuyor… üç farklı olasılık, üçü de gerçekleşiyor.. filmden sonra düşündüğüm şey şuydu: ya hayatımızdaki tüm olasılıklar gerçekleşiyorsa? Bir yolda giderken sağa döndükten sonra yaşayabileceklerim de, yanlışlıkla sola döndüğümde olabilecekler de, düz gittiğimde olabilecekler de gerçekleşiyorsa.. milyonlarca olasılık, hepsi ben seçimimi yaptığım anda gerçekleşmiş oluyor, ben hepsini yaşıyor fakat birini seçtiğimde diğer olasılıklarda neler olduğunu hatırlayamıyorsam/bilemiyorsam?  farklı seçimlere bağlı farklı gerçeklikler.. farklı ben’ler varsa tüm o farklı gerçekliklerde? hepsini, her şeyi yaşıyorsam, hiçbirini normalde hatırlamıyorsam fakat bilinçaltımda işleniyorsa hepsi, ya da tamamen farklı bir bilinçte.. Milyonlarca ben varsa farklı gerçekliklerde? O zaman gerçeklik bunun neresinde? Gerçek diye bir şey var mı?

Bir önceki yazımda sahip olduğumuz inançlar, kalıplar, yargılar nedeniyle hiçbir şeyi olduğu gibi göremediğimizden, gerçek haliyle algılayamadığımızdan bahsetmiştim.. “Peki ya her şeyin olduğu gibi, gerçek haliyle görülebildiği bir dünya nasıl olurdu?”  diye sormuştum sonunda da.. Gerçek diye bir şey var mı diye soruyorum şimdi de.. Herkesin kendi algısında gördüğü, olan bir şeyin herkese göre farklı algılandığı bir yerde ve yargılarından, düşüncelerinden, inançlarından, kalıplarından, öğrendiklerinden kendini soyutlayabilmiş bir bilinç olsa bile, bu bir insan bilinci olamayacağına göre gerçek nedir?  herkesin kendine göre gerçeğinin olduğu bir dünyada mutlak gerçek diye bir şey var mıdır?

Mantık yoktur diyor.. “kendi gerçekliğimizi kendimiz yaratıyoruz” diyor modern zaman düşünce sistemi.. New Age diyorlar bu sisteme, 1958’de çıkmış.. bütün bu yazdıklarımdan sonra mantığım şöyle yorumluyor bunu.. evet kendi gerçekliğimizi kendimiz yaratıyoruz, algılayış biçimimizle.. yaşadıklarımızı  görme, algılama şeklimizle.. işimden çıkarıldıysam örneğin ya da biriyle ilişkim bittiyse, bunu felaket olarak mı yoksa benim iyiliğim için gerçekleşmiş bir şey olarak mı algılıyorum, gelişmeye ve değişmeye bir fırsat olarak mı algılıyorum yoksa insanları suçlayıp hayatımı karartmaya doğru mu yöneliyorum.. bakış açısı, inançlar, düşünce kalıpları şekillendiriyor… inançlarımızı, kalıplarımızı, bakış açımızı değiştirebiliyorsak yaşadıklarımıza yüklediğimiz anlamları ve bunun sonucunda deneyimlediğimiz duyguları da değiştirebiliyorsak nasıl bir hayat yaşadığımız bize bağlı değil mi? Harika yaşanmışlıklarla dolu bir hayat mı yoksa tamamen şanssızlıkla ve uğradığım haksızlıklarla dolu bir hayat mı??

Hangi geleceği hatırlamaya niyet ediyorum? bakış açımı değiştirdiğim ve her şeyi büyümem için bir olasılık olarak gördüğüm geleceğimi mi yoksa kurban olarak kaldığım,  hep haksızlığa uğradığım, hayatın adil olmadığının düşünerek geçirdiğim geleceğimi mi?? Şimdi buna karar verirsem, bakış açımı değiştirirsem geleceğim değişmiş mi oluyor? Eğer öyleyse her şeye şimdi karar vermiş ve gerçekleştirmiş  olmuyor muyum? Her şey şu anda mı gerçekleşmiş oluyor? Zaman gerçekten bir illüzyon mu? Sanki.

Çok soru sordum sanki. Olsun, soru sormak iyidir.

Bence.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s