Bence

Bir Ben Bir de Gerçek Ben

Bir dergi okuyordum biraz önce yine aklım uçtu bir yerlere ve en son “Ben”de ve “Gerçek Ben” de kaldı.. Diyordu ki “Bir odada ben ve o varsa orada altı kişi olduğumuzu söyleyebilirim. Ben, benim beni gördüğüm halim, benim onu gördüğüm halim, o, onun kendisini gördüğü hali ve onun beni gördüğü hali.” Ne kadar da doğru! Ben de bir odada oturduğumda iki kişi olduğumu söyleyebilirim.. Hiç bir zaman yalnız değilim.. Hep gerçek ben ile birlikteyim.. Bir anıya, bir objeye, izlediğim bir sahne ile ilgili bir benim bakış açım, yorumum ya da hislerim var bir de gerçek ben’im.

Ben nedir?  Benim şu ana kadar yaşadıklarımla, öğrendiklerimle, deneyimlediklerimle kendimi tanımlandırdığım halimdir ben.  Kendimi gördüğümdür halimdir. Kimliklendirdiğim halimdir..  Peki gerçek ben nedir? Ne olabilir? Hiç tanışabildim mi şimdiye kadar? Tüm etiketlerimden, yargılarımdan, kimliklerimden, -meli/-malı ekini eklediğim şartlarımdan, öğrendiklerimden bağımsız olan halim. Yalın halim.

Bu haftasonu yoga eğitimi sırasıda bir kavrama değindik.  “Vritti”.  Gerçek ile aramızda yargılarımızdan, beklentilerimizden, şartlarımızdan, öğrendiklerimizden, kalıplarımızdan oluşan bir mercek vritti.  Gerçeği olduğu gibi görmemizin önündeki engel.. Hiçbir zaman bir şeyi olduğu gibi göremiyoruz. Gördüğümüz her şey, tanıdığımız her insan, karşılaştığımız her insan bizim yorumumuz.. O ana kadar biriktirdiklerimizin yorumu, bizim algıladığımız kadarı.. Bu kavramın “Vritti” kısmını da içine alan tümünü farklı bir eğitim sırasında eğitmenimden “Fenomenoloji” olarak dinlemiştim.. Hiçbir şeyi yalın haliyle görememe, hep kendi merceğimizden geçmiş halinde görme, deneyimleme, algılama durumu.. Fazlasıyla geniş bir kavram, fakat en temel şekliyle bu, benim algıladığım haliyle :).

Nefes aldığımız her an farklı şeyler deneyimliyoruz ve yaşadığımız bir çok şey bizde iz bırakıyor, inançlar, kalıplar, algı biçimi oluşturuyor ve biz baktığımız her şeyi bu algıyla görüyoruz, bu inançlarla okuyoruz.. Sahneye çıkan bir konuşmacıyı izleyen herkesin tamamen farklı algılaması örneğin.. Ben çok beğeniyorum, fakat söyledikleri yanımdakinin inançlarına, düşüncesine veya o ana kadar öğrenmiş olduklarına ters düştüğü için sahnede olan bitenden, konuşanlardan, konuşmacıdan hiç etkilenemeyebiliyor. Bunun nedeni sadece ve sadece arada o merceği oluşturan inançlar, kalıplar, düşünceler, beklentiler vs.

Bir insanı koysak bir odaya ve o insanı hiç tanımayan 30 insana sadece o kişiye bakmasını ve kendine göre fiziksel veya duruş haline göre, kendi gördüğü gibi tanımlamasını istesek, 30 farklı insan tanımı alırız.. Hepsi farklı görecek çünkü, kimi birine benzetecek, kiminin saç renginden dolayı bir fikri olacak, kiminin boyundan, kiminin giyim tarzından..  Bu 30 kişi fotoğrafını çekse bu kişinin her bir fotoğrafta hep aynı kişi olacak fakat anlatmalarını istediğimizde tamamen farklı kişiler anlatılacak..

Bir elmayı bile farklı şekillerde algılarız.. Tatlı, ekşi, büyük, taze, pek taze değil, harika kokulu, değişik kokulu vs..

Hiçbir şeyin gerçeğini görmemiz mümkün değil mi bu durumda? Bence mümkün değil. Algılama biçimimizi, yargılarımızı, kalıplarımızı değiştirebiliriz, hepsini tamamen değiştirebiliriz fakat yok edemeyiz..Öğrendiklerimiz, deneyimlerimiz, bu deneyimler sonucu edindiğimiz inançlarımızı, kalıplarımızı tümüyle yok edemeyiz. İnsan olmanın doğası bu, hep bir fikrimiz, yargımız, görüşümüz, algılayış biçimimiz vardır.  Değişebilir evet ama insan olmaya devam ettiğimiz sürece yok edilemez.  Ve işte tam da bu yüzden hiçbir şeyi olduğu gibi göremeyiz.. Hiçbir zaman gerçeği göremeyiz.

Peki ya her şeyin olduğu gibi, gerçek haliyle görülebildiği bir dünya nasıl olurdu?

Sizce?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s