Bence

Lütfen Cevap Veriniz

Hayatta bir şeylere karar vermek, cevap vermek durumunda kalırız. Önemli ya da önemsiz sayabiliriz karar vermemiz gereken şeyleri, sigara alsam mı almasam mı gibi ya da hangi gazeteyi alsam gibi… Durum şu ki verdiğimiz her kararın gerçekliğimize katkısı o an ölçemiyor olsak da eşit.. Yolumuzu verdiğimiz kararlar şekillendiriyor, ileride yolu kazmışlar, kazılan yerin yanından mı geçsem yolumu mu değiştirsem gibi.. Yolumuzu değiştirmeye karar verdiğimiz andan sonra artık yaşadıklarımız tamamen farklı olacak.. Bütün zamanlamayı değiştirmiş olacağız, varacağımız yere daha geç varacağız ya da daha erken, yolda başımıza gelecekler farklı olacak, orada bir an duraklamış olmamız bile bütün akışı değiştirecek.. bkz: kelebek etkisi 🙂
karar-vermek
Birine bir şey ister misin diye sorunca cevap bekleriz, bir yere gidelim mi diye sorunca cevap bekleriz, doktor neyiniz var diye sorunca cevap vermemiz beklenir, ne zaman görüşelim diye sorunca arkadaşımız cevap bekler ve bizim kararımızı bildirmemiz, cevap vermemiz hiçbir durumda kötü bir şey değildir. Evet ya da hayır. Evetin de hayırın da bütüne hizmet ettiğinin farkında olanlar için sadece cevap önemlidir, cevabın ne olduğu değil.. Bunun farkına henüz varmamış olanlar için cevabın ne olduğu önemli bile olsa cevaplarımızı vermekten kaçınmanın yine iki tarafa da bir katkısı yok. Arada kararsızlıkla geçirdiğimiz her an enerjimiz boşa akıyor, ikiye ayrılan yolun ortasında nereye gideceğimize karar veremeden beklemek gibi.. Çok kıymetli zamanımızı ortada bekleyerek ve iki tarafta da yaşanabilecekleri kaçırarak harcıyoruz.. Neyi seçersek seçelim karar bizi bir yere götürüyor olacak ve bu yer hep bize hizmet ediyor olacak.. Ne karar alırsak alalım ve bazen bize ne kadar yanlış da gelse, bütünde aldığımız tüm kararlar hep doğru.. Yanlış ya da hatalı karar yok biraz yukarıdan bakabildiğimizde..Ama kararsız geçirdiğimiz her an bir şeyler kaçırıyoruz ve hayat kaçırılmayacak kadar güzel..
Bu yüzden, cevap bize ne kadar önemsiz gelirse gelsin, bütüne olan etkisini hatırlayalım.. Karar vermekten, bu kararı da deklare etmekten, arkasında durmaktan kaçınmayalım.. çünkü karar = bütüne etki = bütünün parçası olan bir çoklarına olan etki.. Bence.
Sevgiyle
ayferanım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s