Bence

Dışarı Çıkalım mı?

Annemle babam geçenlerde bir bahçe aldılar, aldılar alalı en sevdikleri şey bahçeyle uğraşmak, yorulsalar da orada vakit geçirmek. Annem bahçede sebze-meyveleriyle, babam da arılarıyla pek haşır neşir bu aralar. Bi de küçük ahşap ev yapıverdiler, gidiyorlar günlerce dönmüyorlar.

Geçen gün dedik bi ziyaret edelim, hem değişiklik olur, hem doğa iyi gelir.

E tabi açık hava olunca söylemesi ayıp mangal denen şeyi yapmadan olmaz, mangalı yapınca da sokakların sahipleri kedi, köpek misafir etmemek olmaz. Yemeğimiz bitmeye yakın damladı aşağıdaki yolun köpeği Cesur.. Ablam da kalktı, balkondan çıktı ve masada biriken kemikleri koydu önüne, tam o anda dedi ki, saf şey bir adım atsa mangalın üstünde görecek köfteleri ama burada bu kemiklerle yetiniyor..

cat-1846356_1280

Bu lafıyla birlikte bende yandı yananlar.. Bize ne kadar çok benzemiyor mu? Bir adım atsak. Çalıştığımız yerden, gittiğimiz okuldan, yaşadığımız evden, şehirden, bir ilişkiden kısacası sıkışıp kaldığımız alandan bir adım atsak. Attığımızda dışarıda bizi bekleyen ve yaşayabileceğimiz ne kadar çok olasılık olduğunu düşünebiliyor musunuz?

Herkes için bu sırada olmamakla birlikte, doğ, kreşe git, anaokuluna git, okula git, başka bir okul için bir sınavdan geç, yine okula git, başka bir okul için başka bir sınavdan geç, mezun oldun bir üst öğrenim için yine sınavdan geç, bazılarımız için onun da üstü için sınavdan geç, işe gireceksin duur bir sınav var onu geç, işe girdin yükselip biraz daha fazla kazanıp, biraz daha fazla sorumluluk almak için, zamanının daha da fazlasını işine harcamak için bir sınavdan daha geç ve terfi al! Arada tabi bi evlen, çocuk yap -ideali iki tane-, sonra bir terfi için daha yarış vs vs.. Bu böyle gidiyor.. Bi de herkes için aynı değil kabul. Bunu yaşayıp, sıkılıp yeter artık diyen ve farklı bir yol çizen insanlar var tabii.. Bulunduğu yerden dışarı bir adım atan.. Soru şu: Adım attığın yerde kalıyor güvenlik alanını oraya mı taşıyorsun yoksa adım atmaya devam mı ediyorsun?

İnsanız, içgüdüsel olarak güvenlik arıyoruz, riske atmaktan kaçınıyoruz kendimizi de sahip olduklarımızı da. Ama ne kadar güvenli bulunduğumuz alan gerçekten? Ne kadar sağlıklı?

HAZ.. Haz almak, gerçekten.. coşkuyla koşmak o bahçede, birazcık korkarak belki ama yine de koşmak çocukken olduğu gibi, bilsek de düşebileceğimizi koşmak yine de..

Çoğumuz adım atmaya yeltenmiyoruz bile, böyle iyi deyip içten içe bizi bitiren sistemde kalmaya devam ediyoruz. En elzemi de bazılarımız bittiğimizin farkına bile varmıyoruz, nefessiz kaldığımızın, sıkıştığımızın.. Belki çok para kazanıyoruz, belki çok saygı görüyoruz, belki çok aferin alıyoruz, onaylanıyoruz, belki kazandığımız parayla yılda bir iki kere harika yerlere tatile gidiyoruz.. Belki.. Peki bu kadar başarılı olabilen, bu kadar çok para kazanabilen bu potansiyelin yeni adımlara açıldığını, sürekli sonsuz bir olasılıklar bahçesinde yürüdüğünü düşünsenize.. Ne büyük bir bolluk, ne büyük bir keyif, ne büyük bir mutluluk, ne büyük bir haz.. HAZ.. Haz almak, gerçekten.. coşkuyla koşmak o bahçede, birazcık korkarak belki ama yine de koşmak çocukken olduğu gibi, bilsek de düşebileceğimizi koşmak yine de.. Almak bastığın çimenlerin kokusunu, hissetmek yüzünüze çarpan rüzgarı, rüzgarda uçuşan kır çiçeklerinin kokusunu, duymak seninle konuşan kuşların cıvıltısını, sonsuz bir bolluk, sonsuz bir bereket.. bir hayal et.. düşsen bile düşeceğin yerin neresi olduğuna bir bak, düştüğünde göreceğin daha önce hiç gözüne değmeyen güzellikte bir çiçektir belki? bir kelebektir belki? bulunmayan 4 yapraklı yoncadır belki? ya da düştüğün yerden doğrulup yukarı baktığında tam üzerinde uçan bir rengarenk bir uçurtmadır belki, ya da gülümseyen bir bulut?

Evren bu, her şey var içinde, hem de bol bol.. ben neden burada kalayım? neden sıkışayım? neden bu uçsuz bucaksız, rengarenk bahçenin içinde küçücük bir bataklığa saplanıp kalayım? hareket etmemi gittikçe imkansız hale getireyim?

Hepsi metafor tabii ki, ne demek istediğimi anlıyorsundur. Belki diyorsun ki ne bataklığı, saçmalama, nasıl bir hayatım var benim, kimim ben biliyor musun sen?

Ben de diyorum ki, hayatını bilemem ama kim olduğunu sen biliyor musun?

Bahçelerde neşe içinde, güvenle koşmaya doyamayanların onuruna olsun bu yazı da..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s