Bence

Başkalaşmış pancarlar

Başkalaşmış pancar derken? Anlatayım..

Şimdi bir ara eve daha önce hiç duymadığım bir koku hakim oldu.. Bu ne diyoruz, bu ne diyoruz.. Nereden geliyor diye takip ediyoruz yok anlayamıyoruz.  Bu arada büyüklerden biri de ben bu kokuyu biliyorum bu elektrik, kablo falan öyle bir şey kokusu bu diye diretiyor.. Ya diyoruz böyle bir koku kablodan geliyor olamaz ama yok diyor seneler önce başıma gelmişti, nedenini bulana kadar çok uğraşmıştım bu koku o koku.. Günler sonra baktık ki koku biz termosifonu açtıkça yayılıyor.. Elektrikçi çağırdık, baktık ki şalterin içindeki kablolardan biri erimiş ve hakikaten koku buradan yayılıyor.. Şalter değişti, koku gitti..

Aylar sonra bir gün yine buna benzer bir koku aldık bu sefer evin tamamen farklı bir yerinde, balkonda.. Eyvah dedik yine o koku, aradık taradık bulamadık kokunun merkezini.. Ertesi gün bir baktık ki köşenin birine bir poşet sıkışmış.. İçini açıp baktığımızda pancar olduklarını tahmin ettiğim bir bitkiye rastladık.. Anladık ki koku oradan geliyormuş, elektrikle bir alakası yokmuş..🙃

Bir sorun varsa çözümü de muhakkak vardır, sadece bir çok farklı olasılığın da olduğunu, sorunun kaynağının aslında çok farklı bir şey de olabileceğini hatırlamak gerek.

O gün farkettim ki hayatımda bir çok şeyde aynı şeyi yapıyorum.. Yaşadığım bir problemin nedenini alışkanlıklarım, inançlarım ya da kalıplarım nedeniyle alıştığım yerlerde arıyorum..  Birinin davranışına kızmak, bir işin içinden çıkamamak, başıma gelen kötü bir olay ve tekrarlanan problemler.. Sonra sonra baktım ki sorunun kaynağını da doğal olarak çözümünü de farklı yerlerde arıyorum.. Böyle olmalı diyorum, oysa ki sayısız olasılık var ve ben alıştıklarıma, bildiklerime tutunduğumda diğer bütün olasılıkları kaçırıyorum.. Bir sorun varsa çözümü de muhakkak vardır, sadece bir çok farklı olasılığın da olduğunu, ne olduğuna neredeyse emin olduğum sorunun kaynağının aslında çok farklı bir şey de olabileceğini bir durup kendime hatırlatmam gerek, o kadar..

Hep aynı yere baktığımda, aynı şeyleri yaptığımda alacağım sonucun değişmeyeceğini biliyordum ben aslında.. Ama benimsemek için başkalaşmış pancarlarla tanışmam gerekiyormuş demek.. Hiç bir öğrenme türü deneyimden daha etkili değildir! 🙃

Mis kokulu olasılıklara açılmak dileğiyle..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s